VJ0805A1R8CXEAP
Mfr.Part #
VJ0805A1R8CXEAP
Description
CAP CER 1.8PF 500V C0G/NP0 0805
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1.8pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
2mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ0805A1R8CXEAP
Vishay / Vitramon VJ0805A1R8CXEAP
VJ 1.8pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A1R8CXEAP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0805A1R8CXEAP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V