VJ0805A0R5BXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A0R5BXBCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
5.499807mg
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Height :
1.45mm
Length :
2mm
Capacitance :
0.5pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Vishay / Vitramon VJ0805A0R5BXBCW1BC
VJ 0.5pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)