VJ0801550000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0801550000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Feature :
Interlocking (Side)
Voltage :
300V
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M3
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level :
8
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Levels :
1
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
20A
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Packaging :
Bulk
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Gauge :
12-30 AWG
Datasheets
VJ0801550000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VJ0801550000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, VJ0801550000G pinout, VJ0801550000G datasheet PDF, VJ0801550000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VJ0801550000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG VJ