VJ0805A152JXAMC
Mfr.Part #
VJ0805A152JXAMC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1500pF
Depth :
1.25mm
Weight :
5.499807mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Number of Pins :
2
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
GENERAL PURPOSE
Datasheets
VJ0805A152JXAMC
Vishay / Vitramon VJ0805A152JXAMC
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)