VJ0805A152GXAMP
Mfr.Part #
VJ0805A152GXAMP
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Length :
2mm
Dielectric :
C0G
Datasheets
VJ0805A152GXAMP
Vishay / Vitramon VJ0805A152GXAMP
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152GXAMP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0805A152GXAMP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V