VJ0805A152GXAMC
Mfr.Part #
VJ0805A152GXAMC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
Datasheets
VJ0805A152GXAMC
Vishay / Vitramon VJ0805A152GXAMC
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152GXAMC Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ0805A152GXAMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V