VJ0805A152FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A152FXBPW1BC
Description
CAP CER 1500PF 100V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
VJ
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Published :
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXBPW1BC
VJ 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152FXBPW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ0805A152FXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V