VJ0805A152FXBAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A152FXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
1500pF
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0805A152FXBAP
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXBAP
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±1% 1500pF