VJ0805A152FXAMP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A152FXAMP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500pF
Length :
2mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Datasheets
VJ0805A152FXAMP
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXAMP
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152FXAMP Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ0805A152FXAMP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V