VJ0805A152FXAMC
Mfr.Part #
VJ0805A152FXAMC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Published :
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1500pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±1%
Width :
1.25mm
Datasheets
VJ0805A152FXAMC
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXAMC
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152FXAMC Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ0805A152FXAMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V