VJ0805A152FXAAT
Mfr.Part #
VJ0805A152FXAAT
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Capacitance :
1500pF
Dielectric :
C0G
Weight :
5.499807mg
Datasheets
VJ0805A152FXAAT
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXAAT
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±1% 1500pF