VJ0805A152FXAAP
Mfr.Part #
VJ0805A152FXAAP
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1500pF
Published :
Depth :
1.25mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ0805A152FXAAP
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXAAP
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152FXAAP Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ0805A152FXAAP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V