VJ0805A152FXAAC
Mfr.Part #
VJ0805A152FXAAC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
0805 (2012 Metric)
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1500pF
Height :
1.45mm
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
VJ0805A152FXAAC
Vishay / Vitramon VJ0805A152FXAAC
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A152FXAAC Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ0805A152FXAAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V