VJ0805A151JNAAT
Mfr.Part #
VJ0805A151JNAAT
Description
CAP CER 150PF 50V 0805 EPOXY
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Capacitance :
150pF
Surface Mount :
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ0805A151JNAAT
Vishay / Vitramon VJ0805A151JNAAT
VJ CERAMIC CAPACITOR 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 150pF