VJ0805A151GXEMC
Mfr.Part #
VJ0805A151GXEMC
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±2%
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
500V
Length :
2mm
Capacitance :
150pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
VJ0805A151GXEMC
Vishay / Vitramon VJ0805A151GXEMC
VJ 150pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A151GXEMC Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ0805A151GXEMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V