VJ0805A151GXEAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A151GXEAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
150pF
Series :
VJ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ0805A151GXEAP
Vishay / Vitramon VJ0805A151GXEAP
VJ 150pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A151GXEAP Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ0805A151GXEAP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V