VJ0805A151GXCMC
Mfr.Part #
VJ0805A151GXCMC
Description
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
150pF
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
200V
Series :
VJ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Datasheets
VJ0805A151GXCMC
Vishay / Vitramon VJ0805A151GXCMC
VJ 150pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A151GXCMC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ0805A151GXCMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V