VJ0805A151FXQPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A151FXQPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 10V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.45mm
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Capacitance :
150pF
Series :
VJ
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Length :
2mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
10V
Vishay / Vitramon VJ0805A151FXQPW1BC
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±1% 150pF