VJ0805A151FXAMP
Mfr.Part #
VJ0805A151FXAMP
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
150pF
Datasheets
VJ0805A151FXAMP
Vishay / Vitramon VJ0805A151FXAMP
VJ 150pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A151FXAMP Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ0805A151FXAMP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V