VJ0805A150KXAMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A150KXAMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
HTS Code :
Thickness :
1.4478mm
Capacitance :
15pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
VJ
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ0805A150KXAMT
Vishay / Vitramon VJ0805A150KXAMT
VJ 15pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A150KXAMT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ0805A150KXAMT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V