VJ0805A121FXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A121FXJCW1BC
Description
CAP CER 120PF 16V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
1 (Unlimited)
Height :
1.45mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Length :
2mm
Capacitance :
120pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ0805A121FXJCW1BC
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±1% 120pF