VJ0805A121FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A121FXBPW1BC
Description
CAP CER 120PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Capacitance :
120pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
1.45mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.25mm
Voltage - Rated :
100V
VJ
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Tolerance :
±1%
Vishay / Vitramon VJ0805A121FXBPW1BC
VJ 120pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A121FXBPW1BC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
VJ0805A121FXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V