VJ0805A121FXAMC
Mfr.Part #
VJ0805A121FXAMC
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
120pF
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0805A121FXAMC
Vishay / Vitramon VJ0805A121FXAMC
VJ 120pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A121FXAMC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ0805A121FXAMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V