VJ0805A121FXAAC
Mfr.Part #
VJ0805A121FXAAC
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0805
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
120pF
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Length :
2mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ0805A121FXAAC
Vishay / Vitramon VJ0805A121FXAAC
VJ 120pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A121FXAAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ0805A121FXAAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V