VJ0805A120GXEMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A120GXEMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
12pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Datasheets
VJ0805A120GXEMC
Vishay / Vitramon VJ0805A120GXEMC
VJ 12pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A120GXEMC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ0805A120GXEMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V