VJ0805A120GXEAC
Mfr.Part #
VJ0805A120GXEAC
Description
CAP CER 12PF 500V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
12pF
Datasheets
VJ0805A120GXEAC
Vishay / Vitramon VJ0805A120GXEAC
VJ 12pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A120GXEAC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ0805A120GXEAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V