VJ0805A120GXCMC
Mfr.Part #
VJ0805A120GXCMC
Description
CAP CER 12PF 200V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
12pF
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.25mm
Datasheets
VJ0805A120GXCMC
Vishay / Vitramon VJ0805A120GXCMC
VJ 12pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A120GXCMC Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ0805A120GXCMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V