VJ0805A120FXAMP
Mfr.Part #
VJ0805A120FXAMP
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
12pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.25mm
Length :
2mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
VJ0805A120FXAMP
Vishay / Vitramon VJ0805A120FXAMP
VJ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A120FXAMP Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ0805A120FXAMP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V