VJ0805A120FXACW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A120FXACW1BC
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
VJ
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
12pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Vitramon VJ0805A120FXACW1BC
VJ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)