VJ0805A120FXAAC
Mfr.Part #
VJ0805A120FXAAC
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0805
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Capacitance :
12pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
VJ0805A120FXAAC
Vishay / Vitramon VJ0805A120FXAAC
VJ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A120FXAAC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ0805A120FXAAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V