VJ0805A111JXAMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A111JXAMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
110pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
Length :
2mm
Datasheets
VJ0805A111JXAMT
Vishay / Vitramon VJ0805A111JXAMT
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 110pF