VJ0805A102KXAMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A102KXAMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Voltage :
50V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1000pF
Height :
1.45mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Depth :
1.25mm
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Dielectric :
NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0805A102KXAMC
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0805A102KXAMC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, VJ0805A102KXAMC pinout, VJ0805A102KXAMC datasheet PDF, VJ0805A102KXAMC amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0805A102KXAMC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0805A102KXAMC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)