VJ0805A102JXAAC
Mfr.Part #
VJ0805A102JXAAC
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.4478mm
Weight :
5.499807mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
VJ
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
C0G
Published :
Capacitance :
1000pF
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Datasheets
VJ0805A102JXAAC
Vishay / Vitramon VJ0805A102JXAAC
VJ 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)