VJ0805A102GXBMP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A102GXBMP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0805A102GXBMP
Vishay / Vitramon VJ0805A102GXBMP
VJ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A102GXBMP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0805A102GXBMP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V