VJ0805A102GXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ0805A102GXBCW1BC
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25mm
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Height :
1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Vishay / Vitramon VJ0805A102GXBCW1BC
VJ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A102GXBCW1BC Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ0805A102GXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V