VJ0805A102GXAMC
Mfr.Part #
VJ0805A102GXAMC
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±2%
Length :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
GENERAL PURPOSE
Weight :
5.499807mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0805A102GXAMC
Vishay / Vitramon VJ0805A102GXAMC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A102GXAMC Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ0805A102GXAMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V