VJ0805A102GXAAC
Mfr.Part #
VJ0805A102GXAAC
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
50V
Height :
1.45mm
Width :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
VJ0805A102GXAAC
Vishay / Vitramon VJ0805A102GXAAC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A102GXAAC Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ0805A102GXAAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V