VJ0805A102GFAAT
Mfr.Part #
VJ0805A102GFAAT
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
2mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±2%
0805 (2012 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0805A102GFAAT
Vishay / Vitramon VJ0805A102GFAAT
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±2% 1000pF