VJ0805A102FXBMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A102FXBMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VJ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1000pF
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ0805A102FXBMC
Vishay / Vitramon VJ0805A102FXBMC
VJ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A102FXBMC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
VJ0805A102FXBMC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V