VJ0805A100FXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A100FXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10pF
Width :
1.25mm
Length :
2mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Height :
1.45mm
Voltage - Rated :
16V
Dielectric Material :
Tantalum
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Vishay / Vitramon VJ0805A100FXJPW1BC
VJ 10pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)