VJ0805A100FXBAP
Mfr.Part #
VJ0805A100FXBAP
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 0805
Capacitance :
10pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
VJ
Datasheets
VJ0805A100FXBAP
Vishay / Vitramon VJ0805A100FXBAP
VJ 10pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
VJ0805A100FXBAP Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ0805A100FXBAP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V