VJ0805A0R5CXQCW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0805A0R5CXQCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 10V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.25pF
Length :
2mm
Capacitance :
0.5pF
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
10V
Depth :
1.25mm
Vishay / Vitramon VJ0805A0R5CXQCW1BC
VJ 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±0.25pF 0.5pF