VHT220M160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VHT220M160
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Stock
180
In Stock :
180
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
160 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Package :
Bag
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VHT
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220 µF
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Datasheets
VHT220M160
NTE Electronics, Inc. VHT220M160
VHT 220 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia (16.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can