VHT2200M6.3
Mfr.Part #
VHT2200M6.3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
254
In Stock :
254
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
63 V
Capacitance :
2200 μF
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Datasheets
VHT2200M6.3
NTE Electronics, Inc. VHT2200M6.3
VHT 2200 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.709" Dia (18.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can