VHT1M160
Mfr.Part #
VHT1M160
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Stock
713
In Stock :
713
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Capacitance :
1 µF
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
160 V
Ratings :
Datasheets
VHT1M160
NTE Electronics, Inc. VHT1M160
VHT 1 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.236" Dia (6.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can