VHT10000M50
Mfr.Part #
VHT10000M50
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V RADIAL
Stock
68
In Stock :
68
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated :
50 V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Capacitance :
10000 μF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
VHT10000M50
NTE Electronics, Inc. VHT10000M50
VHT 10000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.984" Dia (25.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can