VHT100M250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VHT100M250
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Stock
140
In Stock :
140
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Series :
VHT
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Package / Case :
Radial, Can
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Ratings :
Package :
Bag
Voltage - Rated :
250 V
Datasheets
VHT100M250
NTE Electronics, Inc. VHT100M250
VHT 100 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia (16.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can