VBFZ-1065-S+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBFZ-1065-S+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
SMA In line Module
Datasheet
Download
Description
BANDPASS FLTR / SMA / ROHS
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
RF Filters
Attenuation Frequency-Min :
630 MHz
Mounting :
Connector
Mounting Type :
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
VBFZ-1065-S+
Diameter :
10.41 mm
Average Input Power :
7 W
Product Category :
Signal Conditioning
Frequency :
1.065GHz Center
RoHS :
Details
Type :
Connectorized
Center or Cutoff Frequency (fo/fc) :
1065 MHz
Height :
48.51 mm
Termination Style :
SMA
Size / Dimension :
0.410" Dia x 1.910" L (10.41mm x 48.51mm)
Output Connector :
SMA Male
Frequency Range :
980 MHz to 1150 MHz
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Signal Conditioning
VSWR :
2.1
Physical Dimension :
D10.41XH48.51 (mm)/D0.41XH1.91 (inch)
Subcategory :
Filters
Input Impedance :
50 OHM
Package :
Box
Input Connector :
SMA Female
Ripple :
Output Impedance :
50 OHM Ω
Attenuation Frequency-Max :
1800 MHz
Product :
Band Pass Filters
Bandwidth :
170 MHz
Filter Type :
Band Pass
Height (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Insertion Loss :
1.68dB
Impedance :
50 Ohms
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Brand :
Package / Case :
SMA In line Module
Datasheets
VBFZ-1065-S+
Introducing RF Filters Mini-Circuits VBFZ-1065-S+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Type:Connectorized, Bandwidth:170 MHz, Package / Case:SMA In line Module, VBFZ-1065-S+ pinout, VBFZ-1065-S+ datasheet PDF, VBFZ-1065-S+ amp .Beyond RF Filters Mini-Circuits VBFZ-1065-S+ ,we also offer AEQ3055-10, XLF-861+, XHF2-1162+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.