V82ZT05PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V82ZT05PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 82V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
355pF @ 1MHz
Mount :
Through Hole
Varistor Voltage (Max) :
90.2V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Published :
Package / Case :
Disc 5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Max Voltage Rating (DC) :
68V
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage (Min) :
73.8V
Energy :
2.0J
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
ZT
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage :
82V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
VARISTOR
Maximum AC Volts :
50V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
82V
Max Surge Current :
400A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
V82ZT05PX2855
Introducing Littelfuse V82ZT05PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 5mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V82ZT05PX2855 pinout, V82ZT05PX2855 datasheet PDF, V82ZT05PX2855 amp .Beyond Littelfuse V82ZT05PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.