V40DL45-M3/I
Mfr.Part #
V40DL45-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Reverse Current-Max :
5000μA
Series :
eSMP®, TMBS®
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
660mV @ 40A
Terminal Form :
Gull wing
JEDEC-95 Code :
TO-263AC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Configuration :
Single
Case Connection :
CATHODE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
Average Rectified Current :
40A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Number of Phases :
1
Application :
EFFICIENCY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Datasheets
V40DL45-M3/I
Vishay V40DL45-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 660mV @ 40A -40°C~150°C 5mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V40DL45-M3/I Overview
Devices like this have an average rectified current of 40A volts.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 5000μA.
V40DL45-M3/I Features
an average rectified current of 40A volts
A maximum reverse current of 5000μA
V40DL45-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V40DL45-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB